ЛЯЛЬКИ СВЯТКУЮТЬ ЮВІЛЕЙ: 75 РОКІВ ТОМУ В СТАНІСЛАВІ ЗАСНУВАЛИ ЛЯЛЬКОВИЙ ТЕАТР. ФОТО

Сьогодні Івано-Франківський академічний обласний театр ляльок ім. Марійки Підгірянки відзначає свій  День народження. 75 років тому в Станіславі, теперішньому Івано-Франківську, заснували ляльковий театр.

Автор: Петро Порепа

Оголошення про набір до театру ляльок аторів та акторок надрукували в обласній газеті. В ньому йшлося про те, що Станіславське обласне відділення у справах мистецтв, Станіславська обласна філармонія оголошують набір в обласний ляльковий театр акторів-чоловіків та акторок-жінок. Прийнятим на роботу акторам гарантували “забезпечення квартирами та столовою”. Назвали театр на честь української дитячої поетеси Марійки Підгірянки (Марії Ленерт, по чоловікові Домбровської).

Вже наприкінці квітня відбулася перша прем’єра вистави за п‘єсою Н. Гернет «Гусеня».

Перші роки, згадують в театрі ляльок, були нелегкими. Акторам бракувало досвіду, вчилися виготовляти ляльки, опановувати особливості лялькарського мистецтва. Не було свого приміщення. Вистави ставили і в палаці піонерів, і в теперішньому народному домі, і в приміщенні тодішнього музично-драматичного театру ім. Івана Франка. Що цікаво, сьогодні театр ляльок ім. Марійки Підгірянки вділяє сцени та глядацької зали іванофранківському Новому Театру.

(кадри з вистави Нового театру “Спи спокійно”)

Театр очолила режисер Т. Нікітіна. Разом з нею театр розбудовували художник О. Дикий, актори К. Коцинська, Т. Платхіна, Л. Дмитрієва, Д. Дубей, М. Глибчук, В. Антонов, О. Олійников, М. Басалига.

З того часу змінилося багато. Театр має своє приміщення, ускладнилися і вдосконалилися ляльки, костюми, декорації. Театр сьогодні робить вистави не тільки для дітей, але й для дорослих – згадати б “Цахеса” чи “Витівку Великого Мертвіарха”.

(кадри з вистави театру ляльок “Витівка Великого Мертвіарха”)

Сьогодні з нагоди ювілею театру на сцені представили найкращі уривки з вистав, пародії та пісні найспівочіших акторів, вітання гостей та поціновувачів театру ляльок. На ювілей з’їхалися колеги з Черкас, Миколаєва, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, Львова.

Працювати з ляльками непросто, згадує колишня акторка театру Зоряна Ягас. Треба зуміти передати емоцію так, щоби глядач – а це переважно діти – повірив, що до них промовляють персонажі, а не актори, сховані за ширмою. Зоряна пригадує, що дуже хотіла працювати в театрі ляльок. Одразу, після закінчення навчання у Калуському училищі культури, в обласному театрі ляльок не було місць. Довелося кілька років працювати у місцевому будинку культури. Потім звільнилася одна акторка, і Зоряні запропонували вакансію.

“Душу ляльки треба відчувати. Я вчилася цього весь час, поки працювала в театрі. Це не просто смикати за ниточки і говорити дивними голосами. Насправді, втілити емоцію через ляльку дуже складно. Мені допомогли в цьому завідувач трупою Роман Януш та актриса Галина Савчин,” – розповіла Зоряна Ягас.

За всю історію існування театру ляльок ім. Марійки Підгірянки на сцені було поставлено понад 500 вистав. А це сотні персонажів, ляльок, які виготовляли тут же, в майстерні театру. Перші ляльки були простими. Обличчя з пап’є-маше, одяг із тканини. Згодом ляльки та механізми для керування ними ускладнювалися, вдосконалювалися. Частина тих ляльок сьогодні вже на “пенсії” – у театральному музеї ляльок. Є тут ляльки, яких можна вважати ровесниками театру. До прикладу, Гзаг – полководець половців, які напали на місто Лебедин, із вистави “Дзвони-Лебеді”. Йому також 75 років.

Автор цієї ляльки – Олександр Дикий. Тут же є інші його ляльки з того ж періоду – Метелик і Дракон з 1947 року.

Перед виставами глядачі можуть відвідати музей і подивитися на ляльок, які більше ніколи не вийдуть на сцену.

Власне, розглядаючи ляльок і фотографії з вистав, Надія Жураківська надихалася на створення ювілейної марки та конверта з нагоди 75-ліття театру. Дизайнерка Власної марки розповідає, що їх створення далося доволі просто. За основу було взято вже існуюче зображення-логотип театру ляльок та його кольори, аби марка була впізнаваною. На конверті також використано характерний шрифт. Марки і конверти погасили на урочистому прийомі з нагоди ювілею.

“Ми робимо різні марки. Вони присвячені людям, подіям, місцевостям, флорі, фауні – на марках може бути зображено все, що завгодно, що не заборонено законом. А ще ми не робимо марок, пов’язаних з політикою. Переважно марки виготовляє Укрпошта, але вона не може охопити всіх подій, тому дещо робимо ми. Марка і конверт до ювілею театру ляльок робилися легко. Були, правда, в процесі роботи зміни і доповнення, але загалом нам все вдалося”, – розповіла Надія Жураківська, дизайнерка Власної марки, розробниця дизайну ювілейної марки лялькового театру і конверта.

Є в театрі люди, які, як і актори, залишаються “за кадром”, але виконують інші обов’язки. Поряд із художниками, декораторами, освітлювачами, це люди, що чекають на повернення глядачів із вистав – гардеробники. Театр не починається з вішалки, сміється техпрацівниця Марія. Вона працює в театрі вже 17 років. Сьогодні у неї вихідний, але жінка чергує в гардеробі. Каже, звісно, час біля одягу спливає дуже нудно, і хотілося б подивитися виставу, але робота не відпускає.

Зараз обласний театр ляльок ім. Марійки Підгірянки готує кілька несподіванок для своїх глядачів – це будуть вистави для дітей і дорослих. До речі, пенсіонери можуть відвідати вистави театру безкоштовно.

Фото: Петро Порепа, Володимир Гарматюк

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

афіша

Хто росте в саду

Хто росте в саду

11  червня (неділя)

о 17:00 год

докладно »
Хто росте в саду

Хто росте в саду

14 квітня (неділя)

о 17:00 год

докладно »
Сон-мрія, або казка зеленого гаю

Сон-мрія, або казка зеленого гаю

10 червня (субота)

12:00

11 червня (неділя)

12:00 та 14:00

докладно »
Як Лисичка Пташкою Була

Як Лисичка Пташкою Була

9 червня (п’ятниця)

поч. о 16:00 год

докладно »

новини

Літо у театрі

  ШАНОВНІ БАТЬКИ!          Не знаєте, чим зайняти дітей …

докладно »

Зміни у годинах роботи каси

ШАНОВНІ ГЛЯДАЧІ! Каса театру в серпні працюватиме за …

докладно »

Догогі наші театральні друзі, глядачі, колеги!

Сьогодні, у Міжнародний День театру шлемо найщиріші …

докладно »
  • Опитування

  • Опитування

  • Опитування